Dziś poruszymy temat, który pozwoli zrozumieć Ci, jakie spotykamy bariery w animacji, które sprawiają, że turyści mniej chętnie biorą udział w animacjach.
W dzisiejszych czasach coraz więcej osób decyduje się na wakacje pełne aktywności i animacji. Jednak część turystów wciąż odczuwa pewne bariery przed braniem udziału w organizowanych przez hotele i ośrodki turystyczne rozrywkach. Co ich zniechęca? Dlaczego takie bariery w animacji istnieją i co powoduje wycofanie turystów?
Bariery w animacji – rodzaje, genezy powstania, metody rozwiązywania i postępowania
-
Bariera ideologiczna
– Źródło: Rozpowszechnianie sprzecznych informacji w społeczeństwie dotyczących form rekreacji turystycznej oraz niedostateczne zwracanie uwagi przez media na kulturę fizyczną mogą przyczyniać się do problemów w dziedzinie turystyki,
– Następstwa: wśród społeczeństwa można zaobserwować zróżnicowane podejście do stylu życia oraz brak entuzjazmu w kwestii uczestnictwa w programach rozrywkowych, co często skutkuje poszukiwaniem różnorodnych wymówek na brak obecności.
-Metody postępowania: w celu przyciągnięcia turystów do udziału w różnego rodzaju animacjach, nie należy narzucać im aktywności, na którą nie mają ochoty. Zamiast tego, warto z uśmiechem na twarzy i pełnym zaangażowaniem proponować atrakcyjne rozrywki, przygotowane w sposób przyciągający uwagę i zachęcający do uczestnictwa. Można też zapytać turystów na co mają ochotę. Kluczem do sukcesu jest stworzenie atmosfery, która wyzwoli w turystach chęć do zdrowej zabawy.
-
Występowanie barier poznawczych
– Źródło: brak wiedzy na temat potrzeb ruchowych i funkcjonowania ciała ludzkiego może wpłynąć negatywnie na aktywność turystyczną. Często spotyka się sugestie o tym, że najlepszym sposobem na regenerację organizmu po pracy jest całkowity brak ruchu. Jednakże, zgodnie z zaleceniami specjalistów, ruch jest niezbędny do zachowania zdrowia i dobrego samopoczucia.
– Metody postępowania: znaleźć alternatywę dla zaproponowanej przez nas (animatorów czasu wolnego) aktywności, która to alternatywa przypadnie do gustu gościom hotelowym.
-
Blokady psychologiczne
– Źródło: Brak edukacji w zakresie potrzeb, słaba motywacja lub jej nietrwałość, niskie cele, brak determinacji, strach przed urazami, obawa przed kompromitacją czy śmiesznością (najczęściej nieuzasadnioną) w miejscu publicznym.
-Metody postępowania: Aby zwiększyć skuteczność i uczestnictwo w zajęciach fitness, należy brać pod uwagę odpowiednie dostosowanie miejsca do potrzeb grupy, zaproponowanie wstępnego programu skierowanego do danego przedziału wiekowego i kondycji fizycznej osób, oraz zacząć od ćwiczeń, które będą łatwe i przystępne dla wszystkich uczestników. Można np. zachęcać ich do przyjścia na poranną gimnastykę relaksacyjną, która będzie posiadała elementy jogi – brzmi to “lżej” od ,,zajęć Yogi”, ponieważ każdy w życiu miał styczność z jakąkolwiek formą gimnastyki, przez co nie czuje się zupełnie “zielony” w temacie.
Dodatkowo, ważne jest, aby uczestnicy nie czuli presji związanej z idealnym wykonywaniem ćwiczeń, a miejsce zajęć powinno być tak dobrane, aby nikogo nie krępowało
Zostań animatorem! Zapisz się na internetowy kurs animatora czasu wolnego