Pokochaj swoją pracę!

Zapisz się na

kurs animatora czasu wolnego

Otwarcie Centrum Bajki i Animacji

centrum bajki i animacji, kurs animatora czasu wolnego, uprawnienia animatora czasu wolnego

Interaktywne Centrum Bajki i Animacji przy Studiu Filmów Rysunkowych jest nowoczesnym połączeniem muzeum i parku rozrywki, które ma za zadanie łączyć pokolenia. Główną atrakcją Centrum jest interaktywna wystawa stała rozmieszczona na dwóch piętrach budynku. Ekspozycja została zaprojektowana w taki sposób, aby wprowadzać zwiedzających w najważniejsze aspekty związane z historią Studia Filmów Rysunkowych oraz zaznajamiać ich z procesem tworzenia tradycyjnej animacji rysunkowej. Takie miejsca i placówki to idealne miejsce pracy dla animatora czasu wolnego!

Cel powstania Centrum Bajki i Animacji

Odwiedzający będą mieli okazję poznać cały proces tworzenia filmu rysunkowego, od pierwszej kreski, przez projektowanie postaci i tła, aż po animację i dźwięk. Będą mogli również sami spróbować swoich sił jako reżyserzy, tworząc własne animacje. Interaktywne Centrum Bajki i Animacji OKO oferuje także wystawy, kino “Kreska” dla dzieci i dorosłych, amfiteatr, zajęcia edukacyjne oraz różnorodne wydarzenia artystyczne.

Celem podczas tworzenia Centrum Bajki i Animacji OKO było zachowanie tradycji oraz nowoczesne przedstawienie wieloletniej historii Studia Filmów Rysunkowych z Bielska. Chcieliśmy zainteresować najmłodszych, którzy mogą po raz pierwszy spotkać takich bohaterów jak Reksio, Bolek i Lolek, Baltazar Gąbka czy Smok Wawelski, jednocześnie budząc ciepłe wspomnienia wśród ich rodziców i dziadków. OKO jest edukacyjną platformą międzypokoleniową, pozwalającą na naukę przez zabawę przy użyciu najnowocześniejszych technologii multimedialnych. Tutaj wszystko jest możliwe, a każda historia kończy się szczęśliwie. Jest to największa tego typu inwestycja nie tylko w Polsce, ale także w tej części Europy.

Reksio, Smok Wawelski, Bolek i Lolek to postaci, na których się wychowaliśmy, które pobudzały nasze marzenia i wyobraźnię. Przekształcenie Studia Filmów Rysunkowych w państwową instytucję kultury było doskonałym krokiem, umożliwiającym wspólne tworzenie i wspieranie polskiej animacji, która jest ważnym elementem naszego dziedzictwa. Mam nadzieję, że nowo otwarte Interaktywne Centrum Bajki i Animacji OKO stanie się źródłem wielu niesamowitych przeżyć dla osób z całej Polski oraz Europy, a dla najmłodszych będzie inspiracją do wytyczenia własnych artystycznych ścieżek.

Budowa Centrum i Studio Filmów Rysunkowych

Budowa Centrum rozpoczęła się w lutym 2022 roku. Obiekt powstał tuż obok zabytkowej Willi Rotha z 1880 roku, która od końca lat 40. XX wieku jest siedzibą Studia Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej. Zakończenie budowy planowano na grudzień 2023 roku, jednak nie udało się dotrzymać tego terminu. Całkowity koszt inwestycji, łącznie z renowacją siedziby studia, wyniósł około 41 mln zł i został sfinansowany z funduszy norweskich (MF EOG), Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, oraz Miasta Bielsko-Biała.

Studio Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej rozpoczęło swoją działalność 1 września 1947 roku jako Eksperymentalne Studio Filmów Rysunkowych, działające przy redakcji Trybuny Robotniczej. Założyli je bracia Zdzisław i Maciej Lachur oraz Władysław Nehrebecki, Leszek Lorek, Alfred Ledwig, Mieczysław Poznański, Aleksander Rohoziński, Wiktor Sakowicz, Rufin Struzik i Wacław Wajser.

W Studiu powstało ponad tysiąc filmów, w tym znane bajki dla dzieci: „Bolek i Lolek”, „Reksio”, „Porwanie Baltazara Gąbki” oraz „Przygody Błękitnego Rycerzyka”. 1 kwietnia 2011 roku Studio Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej, w wyniku komercjalizacji państwowej instytucji filmowej, zostało przekształcone w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. W 2015 roku studio przekształcono w państwową instytucję kultury.

Podczas weekendu otwarcia (25-26 maja) Interaktywnego Centrum Bajki i Animacji OKO, czekało na gości wiele atrakcji, zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. W amfiteatrze miała miejsce premiera książki „Kocia Szajka i zaginione bajki”, połączona ze spotkaniem autorskim z Agatą Romaniuk – autorką serii o czworonożnych detektywach. W sali kinowej zaprezentowano pilotażowy odcinek nowego serialu „Bystre Oczka” – kolejnej produkcji Studia Filmów Rysunkowych. Dodatkowo odbyły się warsztaty filmowe, gry terenowe oraz koncerty.

Sprawdź także: Jak zostać animatorem czasu wolnego?

Scroll to Top